Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-11-13 | GIS, Mapy, Software, Instytucje

Wszystkie zabytki na jednej mapie

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprezentował swój odmieniony serwis mapowy (www.mapy.zabytek.gov.pl). Wyróżnia go m.in. kompletna baza zabytków nieruchomych dla całego kraju oraz innowacyjne metody geowizualizacji.


Ilustracja: Wszystkie zabytki na jednej mapie

Rozwiązania informatyczne zostały wdrożone przez firmę Intergraph. Geoportal bazuje bowiem na takich produktach tej marki, jak: Geomedia Web Map Professional , Intergraph Geospatial SDI oraz Geospatial Portal. Realizacja, wdrożenie i konfiguracja rozwiązania została natomiast wykonana samodzielnie przez NID.

Serwis jest integralną częścią systemu zarządzania bazą danych o zabytkach rejestrowych Polski wdrożoną i utrzymywaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. System jest administrowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (Dział Dokumentacji i Baz Danych o Zabytkach).

W odmienionym portalu znajdziemy wszystkie zabytki nieruchome wpisane do ich krajowego rejestru, a oprócz tego także wszystkie pomniki historii oraz miejsca na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tworząc bazę serwisu, korzystano z danych referencyjnych: EGiB, LPIS oraz BDOT (wg podanej hierarchii). Pracownicy ośrodków terenowych NID przeprowadzili ponadto kontrolę jakościową danych, podczas której sprawdzono wszystkie obiekty wprowadzone do bazy.

Jak podkreśla Arkadiusz Kołodziej z NID, geoportal wyróżniają także nowe formy wizualizacji danych przestrzennych, niedostępne w innych serwisach mapowych. Są to m.in.:
• tzw. macierz kartograficzna służąca generalizacji informacji geograficznej na różnych poziomach widoku danych; zaadaptowano w ten sposób sposoby prezentacji danych na starych mapach, gdzie charakterystyki ilościowe dotyczące liczby obiektów lub zjawisk były przypisywane do danej miejscowości,
• dynamiczna legenda – funkcjonalność pozwalająca użytkownikowi na dynamiczne śledzenie rodzaju i ilości obiektów dostępnych w aktywnym oknie mapy;
• dynamiczna klasyfikacja obiektów pozwalająca na zmianę kontekstu informacji wyświetlanych na poziomie macierzy kartograficznej.

Powyższe rozwiązania powstały w ramach projektu „Opracowanie koncepcji i realizacja wizualizacji kartograficznej zabytków nieruchomych w portalach informacyjnych Narodowego Instytutu Dziedzictwa”. Oprócz NID uczestniczyli w nim Wydział Architektury oraz Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Co ciekawe, w ramach tego projektu wypracowano również nową symbolizację zabytków nieruchomych na podstawie dobrych wzorców pochodzących z opracowania z 1967 roku pt. „Atlas zabytków architektury w Polsce” (Miłobędzki A., Łoziński J.).

Dane przestrzenne z serwisu mapowego NID-u dostępne są również poprzez zgodne z INSPIRE usługi WMS i WFS, a także na Geoportal.gov.pl (funkcja Dodaj mapę).

Usługa CSW:
• Usługa wyszukiwania:
http://mapy.zabytek.gov.pl/CSW_NID/Service.svc/get

Usługi WMS:
• Sekcje Archeologicznego Zdjęcia Polski (AZP):
http://mapy.zabytek.gov.pl/AZP/service.svc/get
• Pomniki Historii (INSPIRE):
http://mapy.zabytek.gov.pl/INSPIRE_MHD/service.svc/get
• Rejestrowe zabytki archeologiczne (INSPIRE):
http://mapy.zabytek.gov.pl/INSPIRE_AMD/service.svc/get
• Rejestrowe zabytki nieruchome (INSPIRE):
http://mapy.zabytek.gov.pl/INSPIRE_IMD/service.svc/get
• Obiekty na liście UNESCO (INSPIRE):
http://mapy.zabytek.gov.pl/INSPIRE_WHD/service.svc/get
• Służba konserwatorska Polski:
http://mapy.zabytek.gov.pl/DELEGATURY/service.svc/get

Usługi WFS:
• Pomniki historii (INSPIRE):
http://mapy.zabytek.gov.pl/INSPIRE_WFS_MHD/service.svc/get
• Obiekty na liście UNESCO (INSPIRE)
http://mapy.zabytek.gov.pl/INSPIRE_WFS_WHD/service.svc/get

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2