Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-10-22 | GIS, Mapy

Odnawialne źródła energii w warszawskim geoportalu

Na których budynkach warto zainstalować panele słoneczne, gdzie warto zainwestować w geotermię – na te i podobne pytania pomaga odpowiedzieć nowy moduł stołecznego serwisu mapowego.


Ilustracja: Odnawialne źródła energii w warszawskim geoportalu

Serwis OZE (odnawialne źródła energii) składa się z map: nasłonecznienia, geotermii niskotemperaturowej (wykorzystywanej przez pompy ciepła) oraz zasięgu ciepła sieciowego. Ta pierwsza podaje informacje na temat wartości nasłonecznienia (w kWh) na dachu wybranego budynku, uwzględniając efekt zacienienia od otaczającej zabudowy. Opracowanie na zlecenie miasta wykonał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej za 60 tys. zł.

Mapa geotermii niskotemperaturowej pokazuje natomiast średnią wartość współczynnika mocy cieplnej ziemi w wybranym punkcie.

Oba opracowania są połączone z kalkulatorem energetycznym, przy pomocy którego można oszacować opłacalność inwestycji w wybraną instalację OZE oraz płynące z tego korzyści ekologiczne.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do ~zbyszek "Do obliczeń przyjęto napromieniowanie bezpośrednie" - a niby jakie inne? Do map nasłonecznienia wykorzystuje się bezpośrednie (vide http://grass.osgeo.org/grass65/manuals/r.sun.html). Do obliczeń wykorzystuje się dane aktynometryczne. Do takiego kalkulatora można wykorzystać dane dzienne, lub godzinowe (widać, że godzinowe, bo godzinowe są dane na wykresach) przemnożone przez promi. bezp. Dachy to nie problem - trzeba tylko w kalkulatorze dopisać nachylenie dachu. Dopiero byłby ryk, gdyby urząd tylko do takiej mapy zamówił model 3D miasta, który by pewnie z milion kosztował. Widać, że mapy użyte w kalkulatorze są danymi z mapa.um.warszawa.pl. Kto nie dowidzi jak Ty Zbyszku, niech sobie sprawdź kod źródłowy strony. A że wyszukiwarka googlowa? Może to powód tego, że projekt jest międzynarodowy (robiony przez jakieś RSA) finansowany z UE i skorzystali z aplikacji jaką pisali dla wszystkich miast? Geodezja z tą mapą ma tyle wspólnego, że serwuje dane. Zamawiała to ochrona środowiska.
  
mistrzostwo płaskie dachy, brak zieleni, "Do obliczeń przyjęto napromieniowanie bezpośrednie, czyli to które przy bezchmurnym niebie przechodzi przez atmosferę.. ", do tego nie potrafią podpiąć własnych map tylko dają googla. Kolejne zmarnowane 60 tys podatków. Rozsądni urzędnicy modlą się żeby taki trup nie wypadł z szafy, a warszawska geodezja reklamuje go jako wybitne osiągnięcie na swojej smętnej wystawie sklepowej i szczegółowo opisuje jak skrewiło robotę..
  
Do zainteresowany http://kalkulatorenergetyczny.um.warszawa.pl/index.php?q=informacje-dodatkowe#m1 - tutaj są informacje. Jedno przekłamanie to płaskie dachy (ale można ich nachylenie wpisać w kalkulatorze), drugie przekłamanie to brak zieleni. Jednometrowa dokładność chyba jest wystarczająca do zgrubnego zastosowania. Ogólnie to wygląda na narzędzie, które ma dać odpowiedź czy w ogóle warto o tym myśleć i zapraszać wykonawcę OZE do wstępnych pomiarów. Trzeba poczekać na informacje od ludzi, którzy zajmują się zawodowo instalacjami OZE.
  
Jaką to ma wiarygodność? Ktoś wie?
  
Krok w dobrym kierunku Co prawda analiza jest na budynkach bez pochyłych dachów (niech urząd zamówi jakiś model 3D - dzisiaj jest to o wiele tańsze niż lata temu), ale to krok w dobrym kierunku, ułatwiający Kowalskiemu podjęcie decyzji. Niech idą za tym dopłaty i jest szansa, że ludzie przestaną palić oponami w piecach bo nie będzie się to opłacało. Chociaż akurat to kwestia wychowania... Ale może...
  
:) Instytut zrobił mapę za 60 koła. A firma podwykonawcza intergrafu bierze 4mln. hmm
  
I bardzo fajnie :)
  



zobacz też:

Wielu chętnych na słoneczne mapy stolicy

Warszawski ratusz rozstrzygnął przetarg na o wartości poniżej 200 tys. euro na wykonanie mapy potencjału...

W "Życiu Warszawy" o słonecznej mapie

W tym tygodniu warszawski ratusz ogłosił przetarg na opracowanie mapy potencjału słonecznego stolicy...

Stolica zamawia słoneczne mapy

Warszawski ratusz ogłosił przetarg o wartości poniżej 200 tys. euro na wykonanie mapy potencjału energii słonecznej...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w roku akademickim 1965/66 studia geodezyjne ukoŃczyło 149 osób, w tym 39 kobiet?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mikołaj Kopernik (1473-1543)

Mikołaj  Kopernik  (1473-1543)
Urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, jego ojciec - Mikołaj był krakowskim kupcem, matka z domu Watzenrode - córką ławnika miejskiego w Toruniu. Po śmierci ojca (1483 r.) rodziną zaopiekował się wuj Kopernika, kanonik włocławski Łukasz...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1939
W polskim szkolnictwie średnim działają dwa licea miernicze - w Warszawie i w Wilnie. W latach 20. było sześć takich szkół.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2