Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-06-24 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Edukacja, Imprezy

Aby Polska mogła się rozwijać

120 uczestników, blisko 80 referatów i 40 posterów – tak można scharakteryzować dwudniową konferencję pod hasłem „Współczesne uwarunkowania gospodarowania przestrzenią – szanse i zagrożenia dla zrównoważonego rozwoju”, która rozpoczęła się dziś na Politechnice Warszawskiej.


Ilustracja: Aby Polska mogła się rozwijać
Życzę, abyście państwo w twórczy sposób myśleli o naszym kraju i aby dyskusja podczas konferencji przybliżyła nas do odpowiedzi, jak powinniśmy kształtować tę przestrzeń, którą nazywamy Polską, aby mogła dalej się rozwijać – stwierdził rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt.

– Zarówno liczba, jak i szeroka problematyka referatów to znakomity materiał do dyskusji – stwierdziła, otwierając spotkanie, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Alina Maciejewska, przewodnicząca Komitetu Naukowego. – To cykliczna konferencja podejmująca problematykę racjonalnego gospodarowania przestrzenią, a tym razem będziemy chcieli skoncentrować się wokół uwarunkowań gospodarczych, społecznych, środowiskowych i prawnych – dodała dziekan.


Tematykę spotkania rozwinął wiceprzewodniczący Komitetu Naukowego prof. Jan Chmielewski, zwracając uwagę na uwarunkowania planowania przestrzennego wynikające m.in. z braku kodyfikacji w ustawodawstwie planistycznym, słabej współpracy między dyscyplinami technicznymi, społecznymi, ekonomicznymi, przyrodniczymi w podejmowaniu decyzji planistycznych zarówno na poziomie projektowania, jak i administracji. Stwierdził, że warto dyskutować na temat uwarunkowań planowania przestrzennego wynikających z niskiej świadomości przestrzennej i ekologicznej społeczeństwa, ale także niskiego zaufania społecznego do władz.

Z kolei przewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN prof. Tadeusz Markowski zwrócił uwagę, że gospodarka przestrzenna wymaga nowoczesnego sposobu myślenia, łączenia intelektualnych wysiłków urbaniistów, planistów, socjologów, a także geodetów i architektów. – Okazuje się, że dzięki współpracy interdyscyplinarnej można uzyskać znakomite efekty – stwierdził. – Na co dzień na pewne sprawy patrzymy cząstkowo, a dzięki tej konferencji zyskujemy nowe spojrzenie, pozwala nam to składać pewne fakty w całość – dodał prof. Markowski.

– Konferencja gromadzi przedstawicieli różnych branż i ma na celu rozwinięcie współpracy w wielu obszarach, w których każdy z zawodów będzie mógł wnieść swój wkład w dyskusję nt. zagospodarowania przestrzeni. Chciałbym podkreślić rolę geodetów, którzy mogą być znakomitymi partnerami w zespołach zajmujących się gospodarką przestrzenną – stwierdził natomiast główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski. – Rejestrują oni stan zagospodarowania przestrzennego i dysponują już bardzo rozbudowanymi bazami danych z tego zakresu. Mogą wnieść więc istotny wkład w usprawnienie analiz i niezbędnych opracowań służących wypracowaniu koncepcji zagospodarowania przestrzennego.

– Myślę, że również doświadczenie geodetów w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technologiami GIS-owymi może być istotnym wkładem do współpracy interdyscyplinarnej – dodał GGK. Zwrócił uwagę na projekt pod nazwą Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej, który GUGiK planuje realizować w perspektywie 2014-20. W jego ramach mają być stworzone warunki infrastrukturalne i dane, które mogłyby być wykorzystywane do wykonywania tego typu analiz.

GGK zwrócił też uwagę na to, że po wejściu w życie znowelizowanej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne dane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wykorzystywane do prac badawczych i rozwojowych będą udostępniane nieodpłatnie. A cztery podstawowe zbiory danych: dane adresowe, z państwowego rejestru granic, państwowego rejestru nazw geograficznych, a także bazy danych obiektów ogólnogeograficznych będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich.

W konferencji, która potrwa do jutrzejszego popołudnia, licznie uczestniczą przedstawiciele świata nauki reprezentujący ośrodki zajmujące się gospodarką przestrzenną z całego kraju, studenci oraz przedstawiciele jednostek samorządowych. Spotkaniu towarzyszy wystawa posterów, a także prezentacje oferty sponsorów konferencji: grupy MGGP, firmy Esri Polska czy Ricoh.

Organizatorami konferencji są: Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Katedra Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Ptak Wystarczy rzut oka z lotu ptak na polski krajobraz aby ocenić jakość i wartość polskiego gospodarowania przestrzenią.
  
 2 
80 referatów 40 posterów - czy wśród uczestników były osoby które nie przedstawiały referatów lub posterów? na 120 osób to chyba trudne... wydaje się, że tego typu konferencje nie dają nic wykonawstwu, ale pozwalają nabijać punkty teoretykom.
    1 
 2 



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
termin „pranie mózgu” pojawił się w 1949 r. w powieści „Rok 1984” Georga Orwella?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Lewakowski (1891-1940)

Jerzy  Lewakowski (1891-1940)
Urodził się 23 marca 1891 roku we Lwowie. Po uzyskaniu matury w 1909 roku rozpoczął studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Lwowskiej. Naukę przerywa wojna. W 1914 roku został wcielony do armii austriackiej i skierowany do Szkoły...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1998

1998
W Warszawie odbył się I Światowy Kongres Katastralny zorganizowany przez Międzynarodową Federację Geodetów (FIG).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2