Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-12-27 | GNSS, Mapy

Samochód wjechał do Odry. "Przez nawigację"

W ostatni poniedziałek (23 grudnia) w okolicach Kędzierzyna-Koźla strażacy musieli wyciągnąć z Odry samochód dostawczy. Jak tłumaczył się później jej kierowca, w błąd wprowadziła go nawigacja.


Ilustracja: Samochód wjechał do Odry. "Przez nawigację" <br />
Miejsce wypadku na mapie OSM
Miejsce wypadku na mapie OSM

Zdarzenie szczegółowo relacjonuje portal Kontakt24. Według informacji serwisu straż pożarna otrzymała zgłoszenie o godzinie 16:30. Odnalezienie pojazdu nie było jednak wcale łatwe. Po pierwsze dlatego, że nurt rzeki zniósł samochód o 100 metrów, a po drugie dlatego, że kierowca – sugerując się wskazaniami nawigacji – podał złą nazwę miejscowości. Do akcji ratunkowej ruszyło aż 13 zastępów straży. Pojazd ostatecznie wyłowiono po trzech godzinach. Kierowca i pasażer byli wprawdzie przemoczeni i zziębnięci, ale nic im się nie stało.

Po całej akcji okazało się, że nawigacja nie tylko utrudniła odnalezienie pojazdu, ale – oprócz roztargnienia kierowcy – była również powodem wypadku. Według zainstalowanych w urządzeniu map w miejscu, gdzie w rzeczywistości była jedynie przeprawa czołgowa, naniesiono bowiem most. Jak powiedział portalowi Kontakt24 rzecznik miejscowej straży pożarnej, to już niepierwszy taki przypadek w tej okolicy.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

hah Tak przeglądałem mapy: google, teleatlas (tomtom), navteq, mapamap, automapa, emapa, openstreetmap jest ok. I jedynie na Navigo (LarkMap) się nie zgadza. A co lepsze przez stronę błędu nie zgłosimy bo od roku nie działa zgłaszanie.
    4 
 4 
Zobaczcie na StreetView Sprawdźcie to miejsce na StreetView. 50°13'41.74"N 18°15'55.18"E Absolutnie nie usprawiedliwiam kierowcy, ale zobaczcie jak wygląda ta droga. Facet naginał pewnie 90 km/h po pustej drodze po zmroku i nawet jak już zauważył, że zjeżdża w dół do rzeki to było za późno na reakcję. Otwarty szlaban na StreetView może sugerować, że raczej nie jest on zamykany.
    4 
 3 
@DDD Aktualność danych? Podaj mi adres jakiegokolwiek geoportalu (z tych za kila do kilkunastu milionów) a gwarantuję ci, że znajdę zawarte w nich błędy, sam lub przy pomocy innych forumowiczów. Z aktualnością danych jest tak, że dzisiaj najbardziej aktualnym zobrazowaniem ( oczywiście w dacie zdjęcia) jest Street View . Dzisiaj nawet niektóre mapy do celów projektowych, choć się tak nazywają, celom tym nie powinny służyć, bo nie są aktualne, a ich autorzy z premedytacją zrobili kolejna odbitkę z mapy ośrodkowej.
  
 4 
Najbardziej aktualne nie oznacza: aktualne. A tym bardziej rzetelne. Akurat większość map pozostawia sporo do życzenia pod względem rzetelności. Podaj mi dowolną mapę turystyczną, a gwarantuję ci, że znajdę na niej błędy.
  
 6 
podać do sądu możesz zawsze - tylko nie zawsze wygrywasz. Akurat producenci szczególnie ci więksi map mają najbardziej aktualne dane w Polsce.
    4 
 2 
turysto bo producenci map do nawigacji nie gromadzą informacji o terenie z "terenu" tylko przetwarzają, przeróżne kompilacje map po to by trudno było namierzyć źródło. Ludzie kradną pieniądze z banku, kradną informację i kradną mapy. PODAWAJ do sądu. JESTEM Z TOBĄ.
    1 
 5 
Myślenie myśleniem, a błędy i niechlujstwo wydawców map i systemów nawigacyjnych swoją drogą. Zastanawiam się, czy można na przykład podać do sądu wydawcę mapy, bo ktoś pobłądził w górach z powodu źle naniesionego szlaku turystycznego, poszedł na zaznaczoną stację kolejową z której od lat nie jeżdżą pociągi czy nie dojechał samochodem tam gdzie powinien, bo droga oznaczona jako asfaltowa była na przykład gruntowa albo nie było mostu? Czyli w sytuacjach, gdy pobłądzenie ewidentnie wynika z błędów na mapie. Znam na przykład mapę turystyczną, gdzie sygnaturą schroniska górskiego zaznaczono obiekt, który od czasu zakończenia II wojny światowej jest ruiną schroniska. I teraz wyobraźmy sobie jakiegoś turystę, który w zimie, po całodziennej wędrówce udaje się na nocleg do takiego "schroniska", a tu lipa...
    1 
 14 
Patrz gdzie jedziesz. Na paczkach papierosów jest ostrzeżenie, że szkodzą, leki również, więc może czas najwyższy ustawowo ostrzec użytkowników nawigacji samochodowej, że korzystanie z niej nie zwalnia z myślenia. Jak moja nawigacja uparcie namawia mnie do zawrócenia w miejscu niedozwolonym to nie zawracam tylko szukam innej drogi? Głupich nie sieją tylko się rodzą. A może wprowadzić uprawnienia do produkcji map przeznaczonych do nawigacji, albo licencję, a może towarzystwa ubezpieczeniowe znajdą tu dla siebie miejsce. Z najlepszymi Noworocznymi Życzeniami dla wszystkich.
    11 
 6 



zobacz też:

GPS wyprowadził Belgijkę do Chorwacji

67-letnia Sabine Moreau chciała odebrać swoją koleżankę ze stacji kolejowej w Brukseli. Błąd w nawigacji...

Trzy dni w śniegu przez GPS

Gdy John i Starry Rhoads (67 i 65 lat) wracali z rodzinnych obchodów świąt Bożego Narodzenia przez lasy Oregonu, nie...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łan był pierwotnie obszarem ziemi, jaki zapewniłby utrzymanie chłopskiej rodzinie, zajmującej się jego uprawą?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Ponikowski (1900-1984)
Urodził się 14 czerwca 1900 roku w Drewnikach k. Łukowa. I wojna światowa przerwała jego naukę w gimnazjum w Lublinie. Szkołę ukończył dopiero w 1922 roku, po czym rozpoczął studia na Wydziale Mierniczym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1674
Włoski matematyk i astronom Geminiano Montanari (1633-87) publikuje pracę "La Livella Diotrica", w której opisuje wykorzystanie do niwelacji libeli umieszczonej na lunecie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2