Projekt zakłada udostępnienie obywatelom, przedsiębiorcom i instytucjom publicznym aktualnych i wiarygodnych informacji o nieruchomościach dzięki elektronicznej wymianie danych pomiędzy systemem ewidencji gruntów i budynków, systemem Nowej Księgi Wieczystej oraz rejestrami: PESEL, Ewidencji Podatkowej Nieruchomości, TERYT i REGON Głównego Urzędu Statystycznego oraz Krajowego Systemu Ewidencji Producentów ARiMR. ZSIN ma bazować na centralnym repozytorium, w którym będą przechowywane kopie zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków z ośrodków działających przy starostwach w całym kraju. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest także doprowadzenie EGiB do zgodności ze ZSIN poprzez jej modernizację.
Projektem w pierwszej fazie zostaną objęte 52 powiaty, które podpisały listy intencyjne z głównym geodetą kraju. W poszczególnych województwach listy podpisało: w małopolskim – 8, w kujawsko-pomorskim – 19, w podkarpackim – 9 oraz w zachodniopomorskim – 18 powiatów.
Najbliższe działania zaplanowane do realizacji w projekcie to podpisanie i realizacja umowy na budowę systemu teleinformatycznego ZSIN, wybór wykonawców modernizacji EGiB oraz firm wspierających i kontrolujących ten proces. Działania dotyczące modernizacji EGiB prowadzone są w ścisłej współpracy z przedstawicielami starostw zaangażowanymi w realizację projektu.
Budżet projektu wynosi 66 mln zł i będzie realizowany ze środków unijnych w ramach 7. Osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zakończenie prac planowane jest na koniec marca 2015 r.