Prezes SKO zawiadomił bowiem strony postępowania, tj. geodetę upoważnionego do ustalenia granic oraz wójta gminy, że SKO w Warszawie z urzędu wszczęło postępowanie o stwierdzenie nieważności uprzednio wydanej przez siebie decyzji, gdyż decyzja ta prawdopodobnie rażąco narusza przepis art. 33 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Przypomnijmy, że podstawą interwencji PTG była przesłana przez jednego z jego członków decyzja SKO w Warszawie, utrzymująca w mocy decyzję wójta gminy Wieliszew, orzekającej o umorzeniu postępowania administracyjnego w zakresie rozgraniczenia nieruchomości i przekazania z urzędu sprawy do rozpatrzenia przez sąd powszechny w Legionowie.
Zdaniem Towarzystwa wydana przez wójta gminy decyzja, ale przede wszystkim utrzymanie jej w mocy przez kolegium odwoławcze, stoją w jaskrawej sprzeczności z obowiązującymi przepisami Pgik, co ewidentnie powoduje deprecjonowanie kompetencji geodety upoważnionego do ustalenia granic, negatywnie rzutuje na ocenę orzeczeń nadzorczych SKO, a przede wszystkim w sposób niewłaściwy kształtuje prawa i obowiązki stron postępowania rozgraniczeniowego.