Swoje podpisy pod dokumentem złożyli polityczni liderzy: Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Włoch,. Zdefiniowano w nim 5 strategicznych zasad udostępniania rządowych danych, np., że winny one być publikowane bez opłat, w otwartych formatach, na otwartych licencjach, w wysokiej jakości i dobrej aktualności, a także odpowiednio opisane.
W deklaracji zdefiniowano 14 kluczowych tematów danych, do których należy ułatwić dostęp. Są wśród nich:
• dane o obserwacji Ziemi, np. dotyczące pogody/klimatu, leśnictwa, rolnictwa;
• dane geoprzestrzenne zdefiniowane np. jako dane topograficzne, krajowe i lokalne mapy oraz informacje o kodach pocztowych.
O wysokiej randze danych przestrzennych w tym dokumencie świadczy fakt, że mają być one uwolnione w pierwszej kolejności. To samo dotyczy baz danych statystycznych oraz informacji o wynikach wyborów i budżetach. Zbiory przeznaczone do uwolnienia mają być określone do grudnia 2013 roku, a samo uwolnienie ma nastąpić do grudnia 2014 roku.
Podpisany w Irlandii dokument zobowiązał państwa G8 do opracowania narodowych planów wdrażania tej inicjatywy. Mają one być tematem kolejnych spotkań tej grupy.