Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-05-29 | GIS, Mapy, Edukacja, Ludzie

Wrocławska geografka triumfatorką konkursu prac magisterskich

Za pracę badającą zjawisko El Niño i La Niña Małgorzata Świerczyńska z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego została laureatką I miejsca w V Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich z zakresu kartografii i geoinformacji, który odbył się 24 maja w Toruniu.


Ilustracja: Wrocławska geografka triumfatorką konkursu prac magisterskich

Prezentowane w tym roku postery, zawierające główne założenia i wyniki prac magisterskich, zostały wzbogacone o prezentacje multimedialne, które uwypuklały utylitarność pracy oraz oryginalność i specyfikę problemu naukowego, a dominującą kwestią było wykorzystanie systemów informacji geograficznej w badaniach, analizach i wizualizacjach procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym – zarówno fizycznogeograficznym, jak i społeczno-ekonomicznym.

Za przykłady badań wykorzystujących GIS w geografii fizycznej może posłużyć praca Pawła Chrząszcza (UMK) podejmująca problematykę chwiejności atmosfery w kontekście uprawiania sportów lotniczych oraz zwycięski poster Małgorzaty Świerczyńskiej (UWr) z zakresu altimetrycznych zmian poziomu oceanu. Rozpowszechnienie metod geoinformacyjnych w geografii społeczno-ekonomicznej zostało potwierdzone pracą Pawła Cybuskiego (UAM) na temat animacji czasowych bezrobocia. Ponadto wśród prezentowanych zagadnień znalazła się praca z zakresu metodyki kartografii tematycznej dotycząca uniwersalnej klasyfikacji znaków map dawnych (Tomasz Panecki, UW).

Prace konkursowe oceniało pięcioosobowe jury, które kierowało się m.in.: oryginalnością i specyfiką problemu naukowego, utylitarnym charakterem pracy i jej konkretnym wykorzystaniem, zastosowanymi metodami prezentacji, zakresem użytych baz danych oraz aplikacji, walorami graficzno-estetycznymi, logicznym układem pracy oraz sposobem przekazania treści pracy przez autora.

Na podstawie wystawionych przez członków komisji ocen i przeprowadzonej dyskusji zgodnie wyłoniono laureatów. I miejsce zajęła Małgorzata Świerczyńska z Uniwersytetu Wrocławskiego za pracę pt. „Wyznaczanie zmiennych w czasie charakterystyk przestrzennych szeregów czasowych na przykładzie altimetrycznych zmian poziomu oceanu”. Promotorem jej pracy jest dr hab. Tomasz Niedzielski. Wywiad z laureatką można na temat jej pracy można przeczytać na stronie UWr.

Drugą lokatę przyznano Pawłowi Cybulskiemu (UAM, promotor: dr hab. Beata Medyńska-Gulij), który zaprezentował zagadnienie „Parametrów zmiennych dynamicznych w animacjach czasowych bezrobocia w województwie wielkopolskim przy użyciu technologii Flash”. III miejsce przyznano ex aequo: Tomaszowi Paneckiemu (UW, promotor: dr Izabela Gołębiowska oraz dr inż. Izabela Karsznia, temat „Metodyka opracowania uniwersalnej klasyfikacji znaków map dawnych dla geoportalu historycznego”) oraz Pawłowi Chrząszczowi (UMK, promotor: dr hab Marek Kejna z Katedry Klimatologii, temat: „Charakterystyka chwiejności atmosfery nad obszarami górskimi – analiza na potrzeby sportów lotniczych”).

Warto dodać, że z racji bardzo wysokiego poziomu tegorocznego konkursu, wszyscy uczestnicy mogą czuć się zwycięzcami, podobnie zresztą jak to miało miejsce w poprzednich latach. Zgodnie z tradycją konkursu kolejna, VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Prac Magisterskich z Zakresu Kartografii i Geoinformacji odbędzie się w ośrodku, z którego pochodzi laureat poprzedniej edycji. W przyszłym roku będzie to więc Uniwersyet Wrocławski.

Agnieszka Pilarska (Laboratorium Geomatyki i Kartografii UMK w Toruniu)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Co za beton Weź się nie kompromituj. Jak nie wiesz, to zajrzyj do słownika. Przeciw pojęciom takim jak "studentka" czy "nauczycielka" też będziesz protestował? Lepiej sam powiedz, co to jest ten feminazizm i ile obozów koncentracyjnych i ofiar ma na koncie.
    1 
 8 
? Co to jest "geografka"? Czy używanie takich pojęć to ogólny objaw femininazizmu w Polsce? Widać wzrasta zapotrzebowanie na usługi psycholożek. Tym niemniej gratuluję zwycięzcom.
    7 
 3 



zobacz też:

Najlepsze geodezyjne magisterki wybrane

Stowarzyszenie Geodetów Polskich ogłosiło wyniki ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę dyplomową z...

Wyłoniono najlepsze magisterki z kartografii

W trzecim Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich z zakresu kartografii i geoinformacji zwyciężyła...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
CERN - Europejski Ośrodek Badań Jądrowych w Genewie powstał w 1954 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Gustaw Gerlach (1827-1915)

Gustaw Gerlach (1827-1915)
Osiadły w Warszawie niemiecki przedsiębiorca. W 1852 roku uruchomił firmę „Specjalna Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych G. Gerlach" na bazie warsztatu założonego w 1816 r. przez mechanika Józefa Migdalskiego. Jednym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1893
Albert Abraham Michelson (1852-1931), amerykański fizyk pochodzenia polskiego, określił standard metra jako długość czerwonej fali widmowej emitowanej przez opary kadmu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2