Jak podsumowali testy przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej, wykazały one, że aparaty spełniają wszystkie postawione im wymagania techniczne. Cztery satelity bloku IOV (In-Orbit Validation) powstały w zakładach firmy Astrium i są pierwszymi elementami segmentu kosmicznego Galileo. Wcześniej wystrzelono wprawdzie aparaty GIOVE-A i -B, ale miały one wyłącznie charakter testowy i nie nadają już sygnałów nawigacyjnych. W komunikacie prasowym firma Astrium podkreśla, że budowa satelitów IOV była dla niej sporym wyzwaniem. W projekcie uczestniczyły setki pracowników z 43 spółek zarejestrowanych w 15 europejskich krajach.
W następnej kolejności wystrzeliwane będą satelity bloku FOC (Full Operational Capability), które są budowane przez niemiecko-brytyjskie konsorcjum firm OHB System i SSTL. Pierwszy start wyznaczono na jesień tego roku. Następne zaplanowano tak, by najpóźniej w 2015 roku ogłosić częściową operacyjność europejskiego systemu nawigacji.
Kolejną dobrą wiadomością w programie Galileo jest zawarcie 17 kwietnia wstępnego porozumienia ws. zabezpieczenia finansowania tego przedsięwzięcia. Członkowie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej ustalili, że w najbliższej perspektywie finansowej na budowę systemów Galileo i EGNOS wspólnota wyda 6,3 mld euro. Kwotę tę musi jeszcze formalnie zatwierdzić Parlament Europejski.