Celem studiów jest praktyczne opanowanie zasad wykorzystania analiz systemów informacji przestrzennej i jej zastosowanie do modelowania numerycznego przepływu wód podziemnych. Studia kierowane głównie do: przedstawicieli administracji państwowej, odpowiedzialnych za przyjmowanie dokumentacji, pracowników firm, których działalność wiążę się z eksploatacją wód podziemnych, z potencjalnym zanieczyszczaniem wód podziemnych czy też związanych z ochroną środowiska i gospodarką wodną.
W czasie kursu GIS i analiz przestrzennych studenci nabędą umiejętności pozwalające na samodzielnie obsługiwanie i prowadzenie czynności analitycznych w obrębie Systemów Informacji Geograficznej z wykorzystaniem dwóch podstawowych pakietów GIS: komercyjnego - ArcGIS i wolnego - GRASS. Umiejętności absolwentów będą obejmować: samodzielne tworzenie danych w GIS, wizualizację i tworzenie map cyfrowych, udostępnianie cyfrowej informacji przestrzennej w internecie, automatyzację procedur geoprzetwarzania i prowadzenia analiz przestrzennych środowiska przyrodniczego. Z kolei w ramach kursu z modelowania przepływu wód podziemnych studenci posiądą wiedzę z zakresu metod i sposobów numerycznego modelowania przepływu wód podziemnych z uwzględnieniem podstawowych informacji na temat dynamiki wód podziemnych i przyrodniczych baz danych.
Dwusemestralne studia obejmują 60 godzin wykładów i 120 godzin ćwiczeń. Pełny koszt to 2174 zł. Studia w części finansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (uczelnia w 2010 r. otrzymała wsparcie na realizację projektu „Nowa oferta edukacyjna Uniwersytetu wrocławskiego odpowiedzią na współczesne potrzeby rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy”).