Kartografowie z UMCS w Lublinie zbadali mapy turystyczne pod kątem stosowanych na nich kartograficznych metod prezentacji. Wniosek: różnorodność tego typu opracowań jest niewielka; wydawnictwa wykorzystują często te same metody prezentacji, jak i znaki graficzne. Jako minus współczesnych map turystycznych autorzy wskazują brak charakterystyk ilościowych (takich jak liczba miejsc noclegowych, przepustowość wyciągów itp.) oraz jakościowych (np. ranga zabytków).
Ponadto w numerze można przeczytać o aspektach metodycznych projektowania serwisów map internetowych. Jak stwierdza autor (Michał Kukułka), w odbiorze tego typu stron najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie wywiera na użytkowniku oraz prostota i intuicyjność obsługi. Postuluje również konieczność opracowania spójnej metodyki projektowania serwisów internetowych zawierających mapę, która wspomagałaby pracę zarówno profesjonalistów, jak i kartografów amatorów.
W „Przeglądzie” znajdziemy również propozycję zwiększenia szczegółowości map sozologicznych obszarów miejskich przedstawioną przez naukowców z UAM w Poznaniu, a także artykuł pracownika WSKSiM w Toruniu z zakresu historii kartografii – na temat wpływu mapy „Polonia et Silesia” Gerarda Merkatora na treść map Polski zamieszczanych w XVII-wiecznych atlasach.
Henryk Bartoszewicz (AGAD) napisał z kolei notatkę o dodatku do miesięcznika GEODETA 11/2010 – reprincie unikatowego atlasu powstania listopadowego z 1833 roku.