Nowelizacja wprowadzi na grunt prawa krajowego unijną dyrektywę 2003/98/WE (ws. ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego), choć długo po ustalonym terminie (powinna być wdrożona w 2005 r.). Według założeń przygotowanych przez MSWiA, wszystkie informacje opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, które nie zostaną zastrzeżone, będą mogły być ponownie wykorzystane bez jakichkolwiek warunków. Natomiast firma, której dane zostaną udostępnione w sposób warunkowy, będzie musiała przestrzegać określonych przez organy publiczne zastrzeżeń. Urzędnicy będą mogli także opracować zbiór standardowych warunków udostępniania całych grup informacji. Ponadto powstanie repozytorium katalogujące informacje udostępniane do ponownego wykorzystania.
Projekt nowelizacji ma ujednolicić procedury przekazywania informacji publicznej, a więc np.: map, zdjęć lotniczych i satelitarnych, danych ewidencyjnych i statystycznych. Ich przyjęcie oznacza np., że firma wykorzystująca w celach komercyjnych urzędowe dane geograficzne (chociażby informacje o utrudnieniach w ruchu) w urządzeniach do nawigacji GPS, uiści za te informacje stosowną opłatę.
Sejm ma zatwierdzić przepisy jeszcze w tej kadencji, choć może być to trudne, gdyż od założeń do przyjęcia przepisów długa droga.