Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2006-02-09 | Geodezja, GIS, Ludzie, Instytucje

7,4 stopnia w skali Richtera!


W środę 8 lutego w okolicach Zegrza Południowego o godzinie 8 rano zarejestrowano silne trzęsienie ziemi. W promieniu kilkunastu kilometrów zniszczone zostały domy, drogi, zerwana została łączność telefoniczna. Ze względu na uszkodzenia zapory na Zalewie Zegrzyńskim i wynikające z tego zagrożenie powodziowe ewakuowano z najbliższego sąsiedztwa kilka tysięcy osób.

Natychmiast w miejsce zdarzenia wysłani zostali strażacy wyposażeni w urządzenia pocket PC i tablet PC z odbiornikami GPS. Dzięki nim na ekranach komputerów Centrum Sytuacyjnego oficer służby cywilnej widział położenie wszystkich ratowników obecnych w strefie "O". By trafnie ocenić sytuację i określić skalę zagrożenia powodziowego, z Centrum Sytuacyjnego wysłana została prośba do Europejskiego Centrum Satelitarnego pod Madrytem o przygotowanie najbardziej aktualnych zdjęć satelitarnych terenu katastrofy. Tamtejsi analitycy oprócz samych zdjęć przesłali do Centrum Sytuacyjnego symulacje wielkości terenu zalewowego, wyznaczone najbezpieczniejsze drogi ewakuacyjne oraz prognozę pogody na najbiższe godziny. Ponieważ zerwana została tradycyjna łączność telefoniczna, wszystkie te informacje trafiły do strażaków poprzez telefonię satelitarną. Na ich mobilnych urządzeniach wyświetliła się mapa z zaznaczonym obszarem zagrożonym powodzią i drogami ewakuacyjnymi.

Spokojnie. To tylko scenariusz dla demonstracji technik satelitarnych dla potrzeb ratownictwa, zarządzania kryzysowego i misji humanitarnych. Ćwiczenia w podwarszawskim Zegrzu Południowym (w siedzibie Wojskowego Instytutu Łączności) odbyły się w ramach programu Unii Europejskiej ASTRO+. Ma on pokazać decydentom poszczególnych krajów możliwości efektywnego wykorzystania technik satelitarnych w prowadzeniu zakrojonych na szeroką skalę akcji ratunkowych. W pokazie wykorzystano zaawansowane technologie nawigacji satelitarnej (GPS, EGNOS), obrazowania powierzchni Ziemi z pułapu satelitarnego (zdjęcia radarowe, w barwach naturalnych i panchromatyczne), analiz GIS (modelowanie i symulacja na podstawie danych z DEM) i wizualizacji 3D, a także telefonicznej łączności satelitarnej.

MP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Wi-Fi do lokalizacji w kopalniach

Firma Ekahau Inc. z Saratogi (USA), zajmująca się technikami łączności bezprzewodowej w standardzie Wi-Fi...

GPS na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Nad Jeziorem Czos w Mrągowie zorganizowano konferencję nt. projektu ProDDAGE w ramach 6 Programu Ramowego Komisji...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
atmosfera Wenus składa się w 96% z dwutlenku węgla?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henryk Arctowski (1871-1958)

Henryk Arctowski (1871-1958)
Naukowiec, badacz terenów podbiegunowych. Urodził się 25 lipca 1871 roku w Warszawie w rodzinie Artztów pochodzącej z Wirtembergii (potem spolszczył nazwisko). Uczył się w Inowrocławiu; ale w sytuacji rozwijającego się Kulturkampfu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1567
W Indiach wykonywanie map wchodzi w zakres prac administracji państwowej. Todarmal i Muzaffar Khan wprowadzają system zbierania danych nt. ziem uprawnych, produkcji rolnej i dochodów. Wraz z pracami Shah Mansura (sher Shah Suris) zaowocowało to...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2